تاریخچه کلید های برق

تاریخچه کلید های برق

کلید های برق جهت قطع و وصل نمودن جریان برق در مدار الگتریکی مورد استفاده قرار میگیرند . پرکاربردترین نوع کلید های برق کلید های مکانیکی میباشند که با نیروی دست انسان کار میکنند.

زمانی که نیاز به قطع و وصل نموده جریان برق توسط کلید های برق باشد انسان به فشار دادن کلید برق را قطع یا وصل مینماید.

در گذشته زمانی برق اختراع شد بیشتر جهت روشنایی بخشیدن به ساختمانها و منازل استفاده گردید. با پیشرفت علم برق و اختراع و ساخت لوازم متنوع برقی , تجهیزاتی لازم بود تا بتوان از آنها برای برق رسانی به لوازم برقی استفاده نمودبا توجه  با خطرناک بودن سیستم برق برای انسان علم به سمتی پیش رفت تا بتواند از جان انسان در برابر برق محافظت کند. کلید و پریز برق برای لوازم قابل حمل در بریتانیا در ده هشتاد میلادی سرچشمه گرفت . این تجهیزات اولین بار  به صورت دو طرح پین بود و به تدریج رشد یافت، سپس استانداردهای رسمی به منظور فعال ساختن تبادل دستگاه های سازگار به وجود آمد. استانداردهای بریتانیا در سراسر امپراطوری بریتانیا گسترش یافتند. اولین بار تجهیزات کلید و پریز  توسط John Mellanby در انگستان معرفی شد. اسمیت در سال ۱۸۸۳ طرح دو پین  Two-Pinرا به میان آورد. یک مهاجر آلمانی به نام Gustav Binswanger شرکتی تاسیس کرد و کسب و کار کوچک خود را با عرضه و فروش قطعات الکتریکی به ظهور رساند.

رفته رفته با پیشرفت صنعت برق در طول زمان انواع کلید و پریز های برق ساخته و تولید و به مشتریان و مصرف کنندگان عرضه شدند.یکی از اولین شرکت هایی که در صنعت برق ساختمان شروع به ساخت و تولید تجهیزات برقی مانند کلید و پریز کرد شرکت جنرال الکتریک بود که گام مهمی در شروع تولید کلید و پریز در صنعت برق ساختمان برداشت.

در ابتدا کلید ها بصورت فشاری و فنری تولید و مورد استفاده قرار گرفتند . با توجه به پرکاربرد بودن این قطعات و همچنین استفاده متنوع آن در بخش های مختلف ساختمان , شرکت های تولید کننده به سمت زیباتر کردن طراحی این کلیدها روی آوردند.

بعد از کلید های فنری کلید های معروف به کلید های تک پل و دو پل با طرح امروزی ساخته و عرضه شدند. این کلید ها با نیروی دست انسان بصورت امروزی کاربرد پیدا کردند.از این زمان تا به امروز ساختار کلید ها ثابت بوده و تغییرات در نوع طراحی و زیبایی آنها ایجاد شد.

امروزه انواع مختلفی از کلید ها در ساختمانها کاربرد دارند که از کلید یک پل تا کلید چهار پل در ساختمانها نصب و استفاده میشوند

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت صفحات لمسی و پیشرفت کاربرد این صفحات در زندگی روزمره انسان , کلید و پریز هایی لمسی طراحی شدند . کلید و پریز های لمسی کاملا ساختار کلید های مکانیکی را تغییر داده و وارد فاز جدیدی از طراحی شدند کلید و پریز های لمسی تنها با یک لمس و با حرارت دست انسان جریان برق را قطع و وصل مینمایند

علاوه بر راحت تر شدن نحوه استفاده از کلید و پریز های لمسی , این قطعات زیبایی خاصی را به فضای ساختمانها بخصوص منازل میبخشند

مطمعنا با پیشرفت عل و تکنولوژی در این صنعت باز هم درآینده نه چندان دور تغییرات متنوعی را شاهد خواهیم بود.

ساختار کلید های برق

کلید های برق برای قطع و وصل کردن جریان الکتریکی نیاز دارند تا در ساختار خود دو قطعه فلزی داشته باشند تا با اتصال آنها با هم جریان وصل و با جداشدن آنها از یکدیگر جریان قطع شود. به این دو قطعه فلز کنتاکت گفته میشود.

کنتاکت ها باید از جنس فلزی رسانا باشند تا بتوانند جریان برق را به یکدیگر انتقال دهند.علاوه بر رسانا بودن کنتاکت ها در کلید های برق باید قدرت بالای در سایش و خوردگی داشته باشند. زیرا در طولانی مدت با قطع و وصل شدن جریان امکان خوردگی و آسیب دیدگی کنتاکت ها وجود دارد.

بر روی سطح کلید های برق رویه ای نصب میشود که در دسترس کاربر بوده و کاربر با فشار و اعمال نیرو بر سطح این رویه باعث میشود تا کنتاکت ها به هم متصل یا از هم جداشوند. این رویه همان رویه ی کلید های برق میباشد.این رویه تقریبا در تمام کلید های تولیدی شرکت های مختلف از مواد پلیمری ساخته میشوند. رویه های کلید و پریز علاوه بر حفاظت کاربر در مقابل تماس با کنتاکت ها بدلیل نمایان بودنشان باید سطحی زیبا و. چشمگیر داشته باشند . زیرا یکی از زیبایی کلید های برق استفاده شده در ساختمانها همین رویه ی کلید های میباشد.

علاوه برآن با تغییرات در میزان ولتاژ و جریان در هنگام انصال کنتاکت ها با ایجاد قوس الکتریکی بین دو کنتاکت امکان تخریب و ذوب کنتاکت ها وجود دارد . به همین علت است که گاهی در هنگام وصل نمودن کلید های برق یک جرقه در داخل کلید برق به وجود میاید . این جرقه باعث ذوب شدگی و تخریب کنتاکت در کلیدها میشود.

امروزه یکی از روش های جلوگیری از ایجاد قوس الکتریکی استفاده از فنری کوچک در کلید ها میباشد که باعث سرعت بخشیدن به اتصال میشو.د و از ایجاد قوس الکتریکی جلوگیری میکند. علاوه بر این فنر استفاده شده باعث نرم نمودن کلید های برق در زمان استفاده از آنها میشود.

یکی دیگر از روش های جلوگیری از قوس الکتریکی جهت حفاظت از کنتاکت ها در کلید های برق استفاده از سرامیک به عنوان پوش کنتاکت ها میباشد.

نحوه کار و چیدمان کنتاکت ها

در کلید های برق زمانی که کنتاکت ها به هم متصل میشوند برق در مدار به جریان در می آید و زمانی که کنتاکت ها از هم جدا میشوند برق در مسیر مدار کلید قطع میشود.

یکی از طبقه بندی کلید های برق در صنعت برق تعداد و چیدمان کنتاکت ها در کلید میباشد که به شرح زیر میباشد :

کلید تک پل * ۲- کلید های دو پل* ۳- کلید های سه پل * ۴- کلید های تبدیل * ۵- کلید های فشاری

۱-کلید های یک پل : کلید های یک پل برای قطع و وصل نموده یک مسیر در مدار استفاده میشوند.

۲-کلید های دو پل : برای قطع و وصل نمودن دو مدار مستقل از هم کاربرد دارد . در کلید های دو پل از دو زوج کنتاکت استفاده میشود.

۳-کلید های سه پل : کلید های سه پل سه مدار ا به صورت مستقل از هم از یک نقطه قطع و وصل مینمایند.

۴-کلید های تبدیل : کلید های تبدیل برای قطع و وصل مدار از دو نقطه استفاده میشود.

 

ساختار فنی کلیدهای برق

 

کاربردها

کلید های برق در مدار ها جهت قطع و وصل نمودن جریان استفاده میشود.

در ساختمانها کلید ها جهت روشن نمودن چراغهای روشنایی , هواکش ها , لوستر ها , به صدا درآوردن زنگ درب و دیگر وسایل برقی که نیاز به قطع و وصل جریان برق را دارند .

 

دیدگاه‌ها 0

*
*